Adaptacja jest z pewnością trudnym, lecz nieuniknionym procesem w pierwszych momentach żłobkowych. Często okazuje się być trudniejsza dla rodziców i opiekunów, niż samych dzieci. Dlatego bardzo ważne jest pozytywne nastawienie.


Pragniemy, aby żłobek stał się drugim domem najszybciej jak to możliwe, dlatego ważne jest dla nas otrzymanie szczegółowych informacji o dziecku, a także wyposażenie dziecka w obowiązującą wyprawkę, dzięki której poczuje się u nas jeszcze bezpieczniej.

Jak przebiega proces adaptacji?

Proces przygotowawczy

Rozłąka z rodzicem jest często silnym przeżyciem. Zanim dziecko doświadczy tego w żłobku, warto już wcześniej oswajać maluszka z takimi sytuacjami i zorganizować mu czas np. tylko z dziadkami, ciocią. Jest szansa, że podczas pierwszych dni w żłobku poradzi sobie emocjonalnie dużo lepiej.

Pozytywność

Dziecko odczuwa Twoje emocje. Dlatego Twoje nastawienie jest kluczowym elementem w procesie adaptacji. Warto budować pozytywne skojarzenia z nowym miejscem, jakim jest żłobek 🙂

Adaptacja

Przed rozpoczęciem pełnego żłobkowania ustalamy termin i przebieg adaptacji dziecka. Adaptację rozpoczynamy najczęściej we wtorek ostatniego tygodnia miesiąca i trwa ona do końca tygodnia, w godz. 9:30-10:30 lub 14:00-15:00. W wyjątkowych sytuacjach dostosowujemy również inny termin.